AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın "26 Eylül Türk Dil Bayramı" mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın

26 Eylül Türk Dil Bayramı

 

Bir milletin asıl kimliğinin, kendine has tarihinin ve kültürel birikiminin en önemli göstergelerinden birisi olan dil, aynı zamanda konuşulduğu coğrafyanın yaşam şeklinin, düşünme ve kendini ifade etme biçimlerinin de yansımasıdır. Bir milletin dünyaya ve hayata bakışı, gelecekle ilgili hedefleri ve dünya milletleri arasındaki farklılığı, kullanmış olduğu dilin gücü ile birebir örtüşür. Dünyanın en kadim ve en zengin dillerinden birisi olan güzel Türkçemiz, milletimizin kültürünü en iyi şekilde gösteren eşsiz bir desene sahiptir.

Milletimizi bir arada tutan kültürel değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasına da imkân sağlayan Türkçemiz, asırlar boyu büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu topraklarda barışın, hoşgörünün ve sevginin dili olmuştur. Türkçemiz aynı zamanda çok farklı kültürler ve medeniyetlerle etkileşime girmiş, canlılığını hiçbir zaman kaybetmemiş, milletimizin gönlündeki müstesna yerini her çağda ve her koşulda perçinlemeyi bilmiştir.

Türkçemizin araştırılıp geliştirilmesi için 1932 yılında büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kurulan Türk Dil Kurumu'nun aynı yıl 26 Eylül günü düzenlediği ilk Dil Kurultayı ile kutlanmaya başlanan 'Dil Bayramı' münasebetiyle Türkçemize büyük emek ve destek veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Karamanoğlu Mehmet Bey'i, Yunus Emre'yi ve Türkçemize canı gönülden hizmet eden herkesi saygı ve şükranla anıyoruz.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.