AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın 7 EYLÜL AYDIN'ın kurtuluşu mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın 7 EYLÜL AYDIN'ın kurtuluşu mesajı

Aydın'ın Düşman İşgalinden Kurutuluşunun 99. yıl Dönümü

Milli mücadele meşalesinin ilk yakıldığı, milli ruhun canlandırıldığı, Ege Bölgemizin incisi, efeler diyarı Aydınımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisindeyiz. Milli mücadele, Anadolu'nun her karış toprağına aziz milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Tarihin bu eşsiz destanının en önemli bölümlerinden biri de güzide ilimiz Aydın'da verilen kurtuluş mücadelesi oluşturuyor. Aydın'ın 27 Mayıs 1919'da Yunanlılar tarafından işgal edilmesinin ardından yediden yetmişe Aydın halkı, vatan savunmasında ve düşman işgalinin ortadan kaldırılmasında her türlü fedakarlığı göze alarak, birlik ve beraberlik içerisinde canları pahasına mücadele vermişlerdir.

Aydın'ın kurtuluşu; bağımsızlık aşkının hava, ekmek ve sudan daha kıymetli olduğunun tarihe kayıt düşüldüğü destanın adıdır. Efelerin ve efe ruhlu Aydın halkının başı dik, alnı açık Hakk'a yürüyüşüdür. Aydın'ın kurtuluşu, toprağı vatan yapan iradenin, toprakta filizlenişi, bir milletin yeniden varoluşunun eşsiz bir örneğidir.

Bu anlamda 7 Eylül gururla ve inançla kutlamamız gereken çok önemli bir gündür. Ecdadımızın tarihe yazdığı bu kahramanlık destanını gençlerimizin, çocuklarımızın beyinlerine tarihimizin en büyük derslerinden birisi olarak işlemeliyiz. İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünde bu mücadele ruhunu yeniden her alanda canlandırmalıyız. Yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak yetişmekte olan gençlerimize mücadele ruhu aşılamalı ve memleketimizi, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği yüksek medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmalıyız.

Bu vesile ile, kadınıyla erkeğiyle düşmana geçit vermeyen, adına destanlar yazılan Aydın'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü en kalbi duygularımla  kutluyor, başta büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Aydın`ın kurtuluşuna vesile olan  ve büyük kahramanlıklar gösteren Miralay Şefik Bey, Yörük Ali Efe, Yüzbaşı Faik, Demirci Mehmet Efe, Teğmen Zekai, Sökeli Cafer Efe, Teğmen Necmi, Mestan Efe, Sancaktarın Ali Efe, Salâvatlı Halil İbrahim, 57. Tümen Yaveri İsmail Hakkı, Tekeli İsmail Efe, İmamköylü Çete Emir Ayşe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe, Durmuş Ali Efe ve kızanlarına şükranlarımızı sunuyoruz.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.