AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın "Müzeler Haftası (18-24 Mayıs)" ile ilgili mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın

Dünya Kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü "Müzeler Günü" olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Binlerce yıllık zengin geçmişiyle otuzdan fazla uygarlığa ev sahipliği yapan ülkemiz, tarihi ve turistik değerleriyle dünyanın sayılı ülkelerindendir ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan bu eserlerden başka henüz toprağın altında olup keşfedilmeyi bekleyen nice tarihi eserler, atalarımızdan bizlere bizlerden de torunlarımıza miras kalarak dünya ülkeleri arasında ülkemize özel bir değer katmaktadır. Müzeler, övündüğümüz bu tarihi ve kültürel varlıkların sergilendiği, bizlerden önce yaşamış insanların düşünüş, inanış, yaşayış ve sanat anlayışlarını öğrenerek bugünümüzü ve yarınlarımızı anlamamız açısından önemli ve gereklidir.

Bu anlamda hepimize düşen görev; kültür varlıklarımıza hak ettikleri özeni göstermek, bulduğumuz tarihi eserleri müzelere teslim etmek ve izinsiz kazı yapanları güvenlik güçlerine bildirmek olmalıdır.  18-24 Mayıs Müzeler Haftası'nda elimizden geldiğince Müzeleri gezerek tarihimize gereken değeri vermeyi, gelecek nesil ve kuşaklara konunun önemini anlatmayı ve aktarmayı görev bilelim.

18-24 Mayıs Müzeler Haftası kutlu olsun.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün sanal müzelerini gezmek için tıklayınız

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.