AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın "Türk Dil Bayramı" ile ilgili kutlama mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın

Türk Dil Bayramı'nın 744. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

 Binlerce yıllık tarihi ile Türk Dili, millî kültürümüzün ortak ifade aracıdır, kutsal bir mirastır. Karamanoğlu Mehmet Bey'in 13 Mayıs 1277 tarihindeki "Şimden gerü hiç kimesne kapuda ve dîvânda ve mecâlis ve seyrânda Türkî dilinden gayrı dil söylemeyeler." fermanı, Türkçenin devlet dili olması, gelişmesi ve gelecek nesillere nakledilebilmesinde önemli bir yer teşkil etmektedir.

Türkçe ile ilgili hassasiyetimizin her anlamda üst seviyede olması gerekir. Adına 'yabancılaşma, kirlenme, yozlaşma' ne dersek diyelim, bu görüntü bazı insanları hiç rahatsız etmiyor. Bunun nedeni de dil bilincinin olmayışıdır.  Türkçe hepimizin evi. Kendimizi en güvende hissettiğimiz yer. Onu korumak, evimizi, yurdumuzu korumak gibidir. Türkçeyi korumak demek, aslında kendimizi korumak demektir.

Türkçemiz 700 binin üzerinde kelimeyle çok zengin bir dildir.

Günlük hayatımızda çok az kelime kullanıyoruz. Okuma alışkanlığımız yok. Bugün Türkçe olarak her şeyi ifade edebilmemiz mümkün. Türkçenin bu imkanı ve gücü var. Bizim başka dilden kelime almaya ihtiyacımız yok. Türkçenin imkanlarını kullanmak suretiyle her alanda kendimizi eğitimde, edebiyatta, sanatta, bilimde ifade etme imkanına sahibiz. Okuma alışkanlığımızın gelişmesi, Türkçe söz varlığımızın gelişmesini sağlayacak, günlük hayattaki kısır döngünün etrafından çıkmış olacağız. Hayatımızı belli başlı kelimelerle sınırlandırmak, düşüncemizin çerçevesini sınırlandırmak anlamına gelmektedir. Bu anlamda herkese görevler düşüyor.

Sözlerimi büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK'ün, dil konusundaki sözleri ile bitirmek istiyorum.

"Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması milli hissin gelişmesinde başlıca müessirdir. Türk Dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki  bu dil bu şuurla işlensin."

"Ülkelerini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."

Bugün Türkçemiz Dünya dilleri arasında 5., ana diller arasında 3.sırada yer almaktadır. Dünya'da yaklaşık 400 milyon kişi Türkçe konuşmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle güzel Türkçemizin resmi dil olarak kabul edilişinin ve Türk Dil Bayramı'mızın 744. yıl dönümü bütün milletimize kutlu olsun.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.