AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın "Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)" ile ilgili mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın

ENGELLİLER HAFTASI(10-16 MAYIS)

10-16 Mayıs arası Engelliler Haftasıdır. Engellilik insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil,BM Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu tarafından 1982 yılında kabul edilen Dünya Engelliler Haftası, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de her yıl aynı tarihlerde anılıyor.

Engelliler Haftası boyunca; engelli sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulmaktadır. Yazılı ve görsel medyada konu ile ilgili programlar yayımlanır.

Engelliliğin başlıca nedenleri arasında akraba evliliği, gebelik öncesi tedbirsizlik, aşıların zamanında yapılmaması, kazalar gibi nedenlerden sayılabilir.

Kimi insanlar doğuştan kimi insanlar ise sonradan herhangi bir kaza sonucunda engelli olabilmektedir. Doğuştan ya da sonradan kazanılan engeller hem fiziksel hem de bedensel engeller olarak ortaya çıkabilmektedir. Çevremizde engelli bir insan gördüğümüzde ona acıyarak bakmak yerine ona engelini unutturacak şekilde davranmamız güzel bir davranış olacaktır.

Unutulmamalıdır ki her sağlıklı insan birer engelli adayıdır. Bir gün bizim de başımıza aynı durumun gelebileceğini düşünerek çevremizdeki engelli vatandaşlarımıza yardım etmekten kaçınmamamız gerekir.

Engelleri aşılamaz sananlara, engellilerin sabır ve azimle elde ettiği başarıları göstermek gerek. Engellilerin korunmaya değil, eşit  vatandaşlar olarak kabul görmeye ihtiyacı vardır. 

Dünya Engelliler Haftası'nın, engellilerin yaşadığı sorunlara ilişkin toplumsal farkındalığımızı artırmasını  yürekten dilerim.

Hakan ÖZCAN 

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.