AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü" İle İlgili Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın

 

2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

 

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir. Her yıl, "Otizm Farkındalık Ayı" olan Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizmin sorunlarını ve çözümleri konuşulmakta, konuyla ilgili araştırmalar ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

 Otizm, kelime anlamı olarak "kendine dönük" demektir.

 Otizmde sosyal ilişkide yetersizlik, iletişimde (sözel ya da sözel olmayan) eksiklik, tekrarlayıcı davranış ve ilgilerin olmasıyla karakterize bir bozukluktur.

 Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, diğerleriyle iletişim kurmayı zorlaştıran ve engelleyen, karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluk olarak tarif edilir.

 Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control Prevention) tarafından açıklanan verilere göre, 2006 yılında her 150 çocuktan 1'inde, 2012 yılında her 88 çocuktan 1'inde ve 2014 yılındaki son bilgiye göre de, her 54 çocuktan 1'inde otizm görülmektedir.

 Otizmli insanlar için fiziksel, sosyal ve gelişimsel ortamları daha erişilebilir, kapsayıcı ve destekleyici hale getirmeye yönelik daha geniş çalışmalar yapılmalıdır. Dünya çapında, otizmli bireyler genellikle damgalanmaya, ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadırlar. Tüm dünyada ve ülkemizde, bu kişiler için hizmetlere ve desteğe erişim olanakları arttırılmalıdır.

 Yaşamımızın ilk yıllarında, henüz 12 aylık bebeklerimizde bile tespit edilebilen otizmde, erken teşhis çok önemlidir. Çünkü otizmli çocuklarımızın olmazsa olmaz tedavi şekli, sürekli ve yoğun özel eğitimdir. İşte, Otizm "Farkındalık" Günü bunun için vardır. Günümüzde her 54 çocuktan birinde rastlanan bu durumun her çocuk hayatımızda olabilsin diye "farkında" olalım.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.