AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve 21-26 Mart Orman Haftası İle İlgili Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve 21-26 Mart Orman Haftası İle İlgili Mesajı

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve 21-26 Mart Orman Haftası

Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından olan ormanlara gereken önemin verilmediğine dikkat çeken Avrupa Tarım Federasyonu (CEA), 21 Mart 1971 tarihinde, toplumları bilinçlendirmek için, "21 Mart" gününün, "Dünya Ormancılık Günü" olarak kutlanmasını Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütüne (FAO) teklif etmiştir. Bu tarihin seçilmesinde elbette kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede sonbaharın başlangıcının bu tarihe tesadüf etmesi etkili olmuştur. Teklifin kabul edilmesiyle 21 Mart, "Dünya Ormancılık Günü"; 21-26 Mart tarihleri arası da "Orman Haftası" olarak kutlanmaya başlamıştır. Ülkemiz de bu kutlamalara, 1975 yılı itibarıyla katılım sağlamıştır.

Temiz hava ve bol oksijen için; küresel ısınmayı, erozyonu, çölleşmeyi, su kaynaklarının kurumasını önlemek, düzenli bir iklim, yağış düzeni için varlığı çok önemli olan etkili ve verimli ağaçlandırma konusunda hepimizin duyarlı olması gerekir.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V):

"Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi, insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur."

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk:

"Yeşil görmeyen gözler, renk zevkinden yoksundur. Burasını öyle ağaçlandırın ki, kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın."  sözleriyle ağaçlandırmanın önemini vurgulamışlardır.

Bu duygu ve düşüncelerle,

Dünya Ormancılık Günü'nün ve Orman Haftası'nın, ağaca, ormana ve doğaya olan sevgimizi ve duyarlılığımızı artırmasına vesile olmasını diliyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.