AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın HAKAN ÖZCAN'ın Dünya Engelliler Günü İle İlgili Mesajı

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın HAKAN ÖZCAN'ın Dünya Engelliler Günü İle İlgili Mesajı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bugünde dünya çapında etkinlikler düzenlenmektedir. Hükümetlerin desteği ve sivil toplum katılımları ile birlikte bu günün kutlanması gerçekleşmektedir.  Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.

BM'nin engellilik alanında uzun yıllardır devam eden çalışmalarının bir ürünü olan, 2006 yılında kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, engelli bireylerin haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündem'inin ve ayrıca Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi, İnsani Eylemde Engelli Bireylerin Dahil Edilmesi Şartı, Yeni Kentsel Gündem ve Kalkınma için Finansman Hakkında Addis Ababa Eylem Gündemi gibi diğer uluslararası kalkınma taahhütlerinin uygulanmasına katkıda bulundu.

 Bu anlamda, her bireyin birer engelli adayı olduğunu unutmamalı ve hepimiz bu doğrultuda hareket etmeliyiz. İnsanlığın ortak sorunu olan ve bir gün her insanın başına gelme ihtimali olan engellilik hali ancak toplum tarafından bilinçli hareket edilerek engelsiz bir yaşam haline dönüştürülebilir. Bu sebeple engellilere yönelik hizmetler artarak sürdürülmeli, engelsiz bir yaşam için engellilere yardımcı olmak konusunda öncelik verilmelidir. Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini yükseltmek, onların insan onuruna ve sosyal adalete uygun bir yaşam sürmelerini sağlamak, onların hayata uyum sağlamalarına, kendilerini gerçeklemelerine, ben de varım diyebilmelerine yardımcı olmak, hepimizin ortak sorumluluğu ve bu aynı zamanda insan haklarına saygının da bir gereğidir.

Toplumun en hassas sorunlarından biri olan engelli insanlarımız ilgili sorunların çözümünde duyarlılığın ve farkındalığın artmasına vesile olması dileğiyle,  3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, tüm engelli insanlarımıza ve ailelerine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.