AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HAKAN ÖZCAN'IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HAKAN ÖZCAN'IN  29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

"Toprak kanla yoğrulmuşsa, bedeli canla ödenmişse, artık adı vatandır ."

Ben , bu bayrağın altında konuşuyorsam şu an ve hepimiz ciğerlerimize bu nefesi çekiyorsak bir bir, unutmayalım ! Birileri nefesini kaybettiği içindir ! Vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır 1.Dünya savaşında; Osmanlı Devleti dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ediyor. İngiltere, Fransa, Avustralya  ve de beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askeri, Osmanlı'nın kalbine giden boğaz yoluna pençelerini uzattılar. Amaçları İstanbul'du. Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk milleti bu topraklardan atılacaktı. Evet, geldiler, ama gelenleri karşılayan asil ruh, O öyle bir ruhtu ki, çelik ve barut; inancın ve azmin karşısında yenik düşmüştü...  O öyle bir ruhtur ki , ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhuydu.

Çanakkale'de, yokluk varlığı yenmiştir, vatan sevdası, maddiyatı yenmiştir. Ve  özgürlük sömürgeyi yenmiştir. Fakat biz düşmana Çanakkale'de geçit vermesek de müttefiklerimiz yenildiği için yenik kabul edildik.Vatan topraklarımız işgal edildi.

19 Mayıs 1919'da  M. Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak  başlattığı Milli Mücadele Türk Milletinin inanç ve azmi sonucunda başarıyla sonuçlanmış, 29 Ekim 1923 tarihinde de Cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bu güzel devleti bizlere armağan eden Atalarımızın bizlerden tek isteği Cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyeti'nin adını başarılarla yad ettirmek olacaktır. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak, bu ülkenin gerçek sahibi olan siz gençlere düşmektedir.

Bakın ne diyor şair:

"Akın akın umut yağıyordu Anadolu'ya İlim yağıyordu, fen yağıyordu.

Nasırlaşmış eller kalem tutuyordu artık.

Medeniyete koşuyordu çıplak ayaklar, Hürriyete koşuyordu....

Doğudan Akdeniz'e, Karadeniz'den Ege'ye coşuyordu Anadolu'm dadaştan efeye.

Bir semboldür 29 Ekim geçmişten geleceğe...

29 Ekim Cumhuriyettir...29 Ekim Hürriyet...

29 Ekim'de biz,aydınlık geleceklerden umutlu..."

Türkiye Cumhuriyetini kurup bizlere armağan eden başta büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı,hürmet ve minnetle anıyorum. Türkiye Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.