AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"TÜRK DİL BAYRAMI" NEDENİYLE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HAKAN ÖZCAN'IN MESAJI26 EYLUL TÜRK DİL BAYRAMI

12 Temmuz 1932'de kurulan Türk Dil Kurumu (TDK) (o zamanki adıyla Türk Dili Tetkik Cemiyeti) 'nun "Türkçe Kurultayı" adı verilen ilk genel kurulu 26 Eylül 1932 günü Dolmabahçe Sarayında yapılmıştır. Ülkenin her yanından ve her meslekten kişilerin katılımı, toplantının milli özelliğini göstermiştir.

 

Kurultayın amacı, Türkçeyi ulusal dil düzeyine çıkarmak, yazı dili ile halk dili arasındaki ayrılığı gidermek olup, bu amaca da ancak halkın katılımıyla ulaşılabileceği katılımcıların çeşitliliği ile ortaya konmuştur. Kurultayda, ayrıca, Türk Dil Kurumu'nun tüzüğü üzerinde çalışılmış ve derneğin amacı da şöyle belirlenmişti:

"Türk Dili Tetkik Cemiyetinin amacı, Türk dilinin öz zenginliğini meydana çıkarmak, onu dünya dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir."

Kurultayın son gününde oybirliği ile kabul edilen 26 Eylül'ün "Dil Bayramı" olarak kutlanması önerisi ile her yıl 26 Eylül'ü, "Türk Dili Bayramı" olarak coşkuyla kutluyoruz.

Dil, insanları bir araya getiren, kültür birliğini sağlayan, milli karakter ve kimliğinin temelini oluşturan bir çimentodur. Dil birliği millet olmanın en önemli göstergelerinden başında gelir. İnsanlar ancak kelimelerle düşünürler dil aracılığıyla konuşup, anlaşabilirler, bir birlik oluşturabilirler. Aidiyetten, milletin kıymetlerinden uzak bir dil, ruhunu kaybeder, yabancı dillerin işgaline uğrar.

Dilimizin korunması, geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Dünyanın sayılı dillerinden biri olan,kökenleri tarihin çok eski dönemlerine uzanan Türkçemiz, milletimizi bir arada tutan manevi değerlerimizin ve kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasına imkan sağlayan en kıymetli hazinemizdir.

Türkçenin her alanda doğru kullanılması, yabancı kelimelerin işgalinden korunması, yazılı ve görsel basında özensiz ifadelerin engellenmesi, yer ve mekan adlarında görülen kirliliğin önüne geçilmesi, dilimizin sanat, edebiyat, bilim ve eğitim dilleri arasında daha yükseklere taşınması ve kamuoyunda köklü bir dil bilincinin oluşturulması gerekmektedir.

Bugün Türkçemiz dünya dilleri arasında 5'nci, ana diller arasında 3'ncü sırada yer almaktadır. Dünyada yaklaşık 400 milyon kişi Türkçe konuşmaktadır.

Türk Dil Bayramının 88. Yıldönümü Kutlu Olsun!

 

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.