AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "Kurban Bayramı" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

Bayramlar, sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve yardımlaşma duygularımızın yeşermesine, geçmiş ile gelecek arasında güçlü bir bağ kurmaya vesile olur.

Milli ve dini değerlerimiz, gelenek ve göreneklerimiz günümüzde, bayramlar sayesinde insanlar arasındaki yardımlaşma ve dayanışma duygularını kuvvetlendirmekte, birlik ve beraberlik şuurumuzu güçlendirmektedir.

Aziz milletimizi manevi iklimiyle saran, ortak bir ruhla kaynaştıran ve kucaklaştıran bir Kurban Bayramı'nı daha hep birlikte karşılayacak olmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyiz.

Yüce Allah'a yakınlaşmak anlamına gelen kurban, Allah'ın rızasına ermek üzere gerçekleştirilen bir ibadettir.  Hiç kuşkusuz kestiğimiz kurbanlar insani duygularımızı derinleştirmekte, merhamet duygularımızı harekete geçirmekte, kendimize ve çevremize karşı sorumluluklarımızın farkına varmamızı sağlamaktadır.

Bayramlar bizleri aynı dinin, aynı inancın neşesinde birleştiren, iman kardeşliğimizin yansıdığı ortamlardır.

Paylaşma, dayanışma ve yardımlaşma gibi bizi biz yapan insani hasletlerimizin öne çıktığı Kurban Bayramı'nda, "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir" anlayışıyla hareket ederek mazlumun ve mağdurun yanında olacağız. Kadim kültürümüzden gelen bu paylaşma ve yardımlaşma geleneğimizi daima sürdürerek bizlere, her koşulda birlik olabilme, kenetlenebilme, tek yürek, tek yumruk gibi hareket edebilme kabiliyeti veren bu gibi milli örf ve adetlerimizi sonsuza kadar yaşatmak en büyük arzumuz ve hedefimiz olacaktır.

Bayramın sevincini, coşkusunu içimizde hissederek onun müjdesini gönüllerden gönüllere taşımalıyız. Evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı bayramın coşkusuyla tanıştırmalı, yaralı gönülleri, yorgun düşmüş yürekleri onarmalı, yetimlerin, gariplerin, kimsesizlerin tebessümüyle bayramlarımızı aydınlatmalıyız.

Sevinçlerin ve mutlulukların paylaştıkça artığını, üzüntüler ve acıların da paylaşıldıkça azaldığını unutmamalı, küskünlükleri ve kırgınlıkları bir yana bırakıp kucaklaşmalı, aramızdaki yardımlaşma ve dayanışmayı artırarak, kardeşlik duygularımızı güçlendirmeli, bayramlarımızı günün anlam ve önemine uygun olarak yaşamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta şehit ailelerimiz, kahraman gazilerimiz ve aileleri olmak üzere tüm Türk ve İslâm âleminin Kurban Bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.