AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "5 Haziran Dünya Çevre Günü" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5-16 Haziran 1972 tarihinde Stockholm'de düzenlenen "Birleşmiş Milletler İnsan Çevresi Konferansı'nda alınan kararla 5 Haziran "Dünya Çevre Günü" olarak ilan edilmiştir.

Bu konferansta BM "Temiz ve Sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insanlık hakkı olduğunu karar altına almıştır. Anayasamızın 56. Maddesinde de "Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir" hükmüne yer verilmiştir. Bu çerçevede yaşadığımız çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemek, devlet ve vatandaşlar için anayasal bir ödev olarak düzenlenmiştir.

O günden bu yana "Dünya Çevre Günü", herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu vurgulamak, gezegenimizi tehdit eden çevre sorunlarına dikkat çekmek ve ekosistemlerin korunmasına yönelik çalışmaları ve araştırmaları artırmak ve geliştirmek amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

"Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik, kültürel ve doğal ortamdır."  Kısaca tüm varlıkları etkileyen, yaşam alanı ve yaşam döngüsü kaynağı olarak dış tesirlerin tamamıdır.

Gezegenimizin geleceğinin bugün attığımız adımlara, yaptığımız tercihlere ve aldığımız kararlara bağlı olduğunu bilerek ekosistemlerin sürdürülebilirliği için hep birlikte çaba göstermeliyiz.

Bu bağlamda gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz en güzel miras da güzel bir ülke, yaşanabilir bir çevre ve dünyadır. Bu anlamda herkesi bu sorumluluğun bilinci ile davranmaya davet ediyor ve 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutluyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.