AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi

 

İstanbul'un 29 Mayıs 1453'te fethinin 570. Yıl dönümüne ulaşmış bulunmaktayız. Fethin 570. yılı kutlu olsun. İstanbul'un 29 Mayıs 1453'te Osmanlı Devleti tarafından fethi; Türk İslam, Hristiyan Avrupa ve dünya tarihinin en önemli olaylarından birisidir. Bu fetihle Doğu Roma İmparatorluğu sona ermiş, Osmanlı Devleti kuruluşunu tamamlamış, Orta Çağ kapanmış ve Yeni Çağ başlamıştır. Doğu Roma İmparatorluğu'nun sona ermesi, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu tamamlaması, Orta Çağ'ın sona erip Yeni Çağ'ın başlaması bu fethin büyüklüğünü ifade etmek için yeterlidir. Çünkü bu durum tarihin akışını değiştirmiş, kendisinden sonraki olayların gelişme biçimlerine yön vermiştir.

İstanbul'un fethi için Fatih Sultan Mehmet'in başlattığı kuşatma hareketi 6 Nisan 1453'te başlamış ve 53 gün boyunca yoğun bir şekilde sürmüştür. Fetih için büyük Şahi Topları dökülmüş, kuşatma sırasında gemiler karadan yürütülmüş, askeri kudret ile Akşemseddin, Molla Hüsrev ve Molla Güranî gibi hocaların yarattığı manevi iklim birleşmiş, Ulubatlı Hasan'ın eliyle Türk'ün sancağı, İstanbul'un surlarına dikilmiştir. Ortaya çıkan süreç, ciddi bir hazırlık devresi ile çok boyutlu şekilde gelişmiş ve başarılı biçimde sonuçlanmıştır. İstanbul 29 Mayıs 1453'te fethedildiğinde bu fetih, Türk İslam dünyası açısından büyük bir başarı ve gurur verici bir gelişme olmuştur.

İstanbul'un fethi, Peygamber Efendimiz tarafından müjdelenen kutlu bir fetihtir. Bu konuda "Fetih Hadisi" olarak bilinen "İstanbul mutlaka fethedilecektir, onu fetheden komutan ne büyük komutan, onu fetheden asker ne büyük askerdir" buyrulmaktadır. Bu yüzden de İstanbul, İslamiyet'in ortaya çıkışından itibaren Müslüman dünyasında alınması arzulanan bir şehirdir ve bu hadis-i şerife mazhar olan komutan, Türk sultanı Fatih Sultan Mehmet; asker, Türk askeri yani Türk ordusudur.  İstanbul'un hangi köşesine bakılsa Türk İslam medeniyetinin binlerce yıllık geçmişine ait izleri canlı olarak görmek mümkündür. Aynı zamanda fetih döneminden itibaren eski döneme ait eserler de korunmuş ve bu eserlerin günümüze kadar ayakta kalmaları sağlanmıştır.

Bugün İstanbul, dünyadaki en büyük ve en ihtişamlı Türk İslam şehridir. Bütün Türk İslam dünyasının kalbi İstanbul ile atmaktadır. Aziz Türk milletimizin Fatih Sultan Mehmet'in fethedip kendisine emanet bıraktığı bu mirasa hakkıyla sahip çıkmak gibi büyük bir sorumluluğu bulunmaktadır.

Siyasal olarak İstanbul'un fethi ile burası, bir taraftan Osmanlı Devleti'ne başkent yapılırken diğer taraftan Osmanlı Devleti'nin Anadolu ve Rumeli'deki toprakları birleşmiş, millî birliği sağlanmıştır. Aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin kuruluş süreci tamamlanmış ve yükselme dönemine girilerek cihanşümul bir devlet olmasının yolu açılmış oldu.

Aziz Türk milletimizin millî tavır ve feraseti, İstanbul'daki fetih ruhunu her zaman canlı tutacaktır.

Bu vesile ile Peygamber Efendimizin övgüsüne nail olan büyük hakanımız Fatih Sultan Mehmet Han'ı, onun komutan ve askerlerini, fethin manevi mimarları olan büyüklerimizi ve İstanbul'u koruyup kollayan ecdadımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyor, Fethin 570. yılını en kalbi duygularımla kutluyorum.

 

 

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.