AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "Engeliler Günü" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında Birleşmiş Milletler'e bağlı 156 ülkede aynı tarihlerde özel bir hafta olarak kutlanmaktadır. Tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının diğer insanlarla eşit ölçüde sağlanması, toplumda engelli kişilerin güçlendirilmesi amacı ile oluşturulmuş bir farkındalık haftasıdır.

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir sebeple bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetme, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır. Engellilik insan olmanın bir parçasıdır. Hemen hemen herkes hayatlarının bir noktasında geçici veya kalıcı olarak engelli adayıdır. Bir milyardan fazla insan (küresel nüfusun yaklaşık %15'i) engellilik yaşamaktadır ve bu sayı kısmen nüfusun yaşlanması ve bulaşıcı olmayan hastalıkların yaygınlığındaki artış nedeniyle de artmaktadır.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'ne göre; engelli bireyler herkesle aynı hak ve özgürlüklere sahiptir. Bu hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanılması için alınması gereken tüm önlemler devletlerin insan hakları yükümlülükleri kapsamında değerlendirilmektedir

Engelli bireylerin haklarının geliştirilmesi ve sorunlarının çözülmesi için toplumumuzun bütün kesimlerine büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nın engelliler ve karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik hassasiyetin ve farkındalığın, bilincin artmasına vesile olmasını diliyor, tüm engelli bireylerimize aileleri ile sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.