AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "Dünya Otizm Farkındalık Günü" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü" (2nd April World Autism Awareness Day) olarak ilan edilmiştir.

Uzmanlar, otizmi "doğuştan gelen ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık bir gelişimsel bozukluktur." ifadeleri ile açıklamaktadırlar.

Yapılan araştırmalara göre Otizm günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluk olma özelliğini gösteriyor. Dünyada her 110 çocuktan birinin otizmden etkilendiği öngörülmektedir.

Sessiz, içine kapanık, nasılsa konuşur gibi bazı yanlış inanışlar ya da toplum tarafından damgalanma kaygıları otizmli çocukların tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açabilmektedir. Unutulmamalıdır ki Otizm, ne kadar erken yaşta tanınır ve uygun bir şekilde yönlendirilirse, tedavisinde o kadar olumlu sonuçlar alınan bir bozukluktur. 

Tedavisi olmayan bu sorunla boğuşan binlerce çocuğun erken yaşta kesintisiz, yoğun özel eğitim alabilen otizmli çocukların yaklaşık yarısına yakını birkaç yıl içinde bu sorundan büyük ölçüde kurtuluyor. Geri kalanlar da az ya da çok ilerliyor. Uzmanlara göre, böyle bir eğitimin 3-4 yaştan önce başlaması, haftada en az 20 saat olması ve çok özel yöntemlerle yürütülmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalar, böyle bir eğitimin uygulamalı davranış analizine (ABA) dayalı olması gerektiğini de gösteriyor. Pek çok çocuk bu sayede birkaç yıl içinde normal eğitime devam edebilir hale gelebilir.

Otizmi tedavi eden herhangi bir ilaç henüz yok. Bugün için bilinen en etkili tedavisi yoğun bireysel eğitim...

Otizm engel değil, farklılıktır. Her çocuk öğrenir. Bazen aynı anda, bazen farklı anda. Bazen aynı yolla, bazen farklı...Otizmin farkındayız, onların yanındayız! Lütfen, otizmi bir eksiklik olarak değil, farklı bir yetenek olarak bakmaya çalışalım.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.