AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "Kütüphane Haftası" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

Kütüphane Haftası (27 Mart/02 Nisan 2023)

 

Mart ayının son pazartesi günü başlayan (27 Mart/02 Nisan 2023) haftanın, Kütüphane Haftası olarak değerlendirilmesini kararlaştırmıştır. Hafta süresince kütüphanenin önemi anlatılır.

 

Kütüphane Haftası kutlamaları ile ilgili yönetmelik 6 Mart 1982 tarihinde resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Kütüphaneciliğin sorunları kamuoyuna duyurulur. Halkımız, kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirilir. Okullarımızda kütüphanenin yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gerekli kurallar öğretilir.

 

Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemden zamanımıza kadar gelen büyük kütüphaneler vardır.

 

Yaşadığımız yüzyıl bilgi, ilerleme dönemidir. Kitaplar bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap, dergi gazete gibi yayın organlarından izleriz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırır. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eder. Kitaplar sevgili dostlarımızdır. Kitaplıklar, kütüphaneler kitapların bir arada bulunduğu yerlerdir.

 

Günümüzün gerçek üniversitesi zengin kütüphanelerdir. İşte bu yüzden Kütüphaneler, tüm teknolojik gelişmelere rağmen vazgeçilmezimiz olmaya devam ediyor. Birçok öğrenci ve araştırmacı kitap ve belge araştırması için sıklıkla kütüphanelerin yolunu tutuyor. Gerçek bilgi kaynaklarımız kütüphanelerimizdir. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle kitap ve Kütüphanenin değerinin daha da iyi anlaşıldığı sağlıklı, bol okumalı güzel günler dilerim.

 

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.