AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "12 Mart İstiklal Marşı'mızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

12 MART İSTİKLAL MARŞI'MIZIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U

ANMA GÜNÜ MESAJI

Büyük bir mücadele ve kahramanlıklarla kazanılan Kurtuluş Savaşımızın sonrası, Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un "Kahraman Ordumuza" hitaben yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

"İstiklal Marşı aziz Türk milletinin büyük bir azim ve fedakârlıkla vermiş olduğu gerçek bir kahramanlık öyküsüdür. İstiklal Marşımız; milletimizin bağımsızlık yolculuğunu, gönül yüceliğini, manevi değerlerini, milli kimliğini, vatan sevgisini en müstesna biçimde anlatan eşsiz bir eserdir.

Milli Şairimiz ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk milletvekilleri arasında yer alan Mehmet Akif ERSOY, yazdığı İstiklal Marşı dolayısıyla verilen ödülü kabul etmeyip, "Milli Marş para ile yazılmaz" diyerek "Darül Mesai" adlı bir hayır kurumuna bağışlamıştır.

İstiklal Marşımız, tam bağımsızlık ve kurtuluş savaşı mücadelesi veren kahraman ordumuzun gösterdiği iman, inanç, cesaret, kararlılık ve hürriyet aşkını en güzel ve coşkulu bir şekilde ifade etmektedir.

İstiklal Marşımızın içeriğinde bulunan duygu ve anlam derinlikleri Milletimizin öz benliğini yansıtmaktadır. Dizelerde geçen bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet, din gibi kelime ve kavramlar aziz milletimizi var eden temel değerlerimizi anlatmaktadır.

Bizlere miras olarak bırakılan bu eşsiz eser ve ay yıldızlı al bayrağımız, aziz Türk Milleti var oldukça; geleceğimize yön vermeye, cennet vatanımızın semalarında ilelebet yankılanmaya ve dalgalanmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabulünün 102.yıl dönümünde, başta büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY'u rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize de minnetlerimi sunuyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.