AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (12-18 Aralık)" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

TUTUM YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI

1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum, tasarruf bilincinin oluşması amacıyla,  büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini toplamasıyla birlikte, kongrede önemli bir konu olarak yurdumuzun bağımsızlığının korunması için yerli malların üretilmesi ve kullanılması konusunda karara varılmıştır. Bu kongreden sonra devlet ve millet seferber olup yerli malını kullanıp üretmeye başladı. Bununla birlikte vatandaşlarımız yerli malını kullanmanın önemini yavaş yavaş anlamaya başlamışlardır. Eski Başbakanlarımızdan İsmet İnönü, 12 Aralık 1929'da T.B.M.M.'de bir konuşma yapmış, konuşmasında milli ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlatmıştır. İşte 12 Aralık'ı kapsayan hafta bu konuşmanın yapıldığı tarihten itibaren Yerli Malı Haftası tüm yurtça her yıl kutlanır hale gelmiştir. 12 Aralık- 18 Aralık tarihleri arasında yerli malı kullanmanın geçerliliği bir zaman sonra yerini sadece okullarda şiirler okumaya, tiyatrolara ve konuşmalara bırakmış. Oysaki Türk olan bir vatandaşın sadece çocuklukta değil, yaşamı boyunca milli değerlere ve milli sermayesine sahip çıkması için yerli malı kullanmanın önemli olması gerekirdi. 1983 yılında haftanın resmi adı "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası" olarak değiştirilmiştir. Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ''yerli malı kullanmanın önemi'' vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.

Bu duygu ve düşüncelerle Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftasının, farkındalığımızın daha da arttığı bir hafta olmasını diliyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.