AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

 

Milletlerin uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, kadına verdiği değer ile ölçülmelidir. Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ; 'Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile beraber yürümez ise ilerlemesine teknik olarak imkân ve bilimsel olarak ihtimal yoktur.' demek suretiyle Türk kadınına verdiği değeri ve kadının toplumların gelişmesinde ve ilerlemesindeki önemini vurgulamıştır.

Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti; akıl ve bilimi temel alarak vatandaşlarımızı çağdaş dünyanın değerleriyle buluşturmuş, toplumsal yaşamın her alanında 'Muasır Medeniyetler Seviyesinin üstüne ulaşmak için köklü değişiklikler gerçekleştirmiştir. Bu süreçte kadın erkek ayrımı olmaksızın kişi hak ve özgürlükleri genişletilerek, Türk kadınının toplumsal konumunun yükseltilmesi sağlanmıştır.

Bu anlamda 5 Aralık 1934 tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı veren yasanın kabulü, ülkemizde her yıl 'Kadın Hakları Günü' olarak kutlanmakta olup bu hakkın verilişinin 88. yıl dönümünü hep birlikte gururla kutlamaktayız.

Türkiye, dünyada kadına bu hakkı ilk defa veren devletlerin başında gelmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk kadınına, belediye seçimlerine katılma hakkı; muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçme ve seçilme hakkı ve milletvekili seçme ve seçilme hakkı gibi hakları, birçok Avrupa ülkesinden önce vermiştir.

Bilindiği üzere 1930 yılından itibaren peş peşe çıkarılan yasalar ile 1934 de verilen bu hakla kadınlara öncelikle belediye seçimlerine katılma, ardından köylerde muhtar seçilebilme ve daha sonra milletvekili seçme ve seçilme hakları da sağlanmıştır. Bu yasanın kabulü sonrası kadınlar ilk defa 8 Şubat 1935'te hem oy kullandılar hemde aday oldular. İlk seçimde TBMM'ne 17 kadın milletvekili seçildi.

Türkiye Cumhuriyeti, kadınlara seçme ve seçilme hakkını Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan gibi ülkelerden tam 11 yıl önce, Romanya'dan 12 yıl, Belçika'dan 14 yıl, Yunanistan'dan 15 yıl ve İsviçre'den 36 yıl önce tanıdı.

5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınlarına verilen haklar dolayısıyla büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK;

"Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şeyi kadın ve erkek beraber olarak ilim ve kültür edinmeleridir. Kadın ve erkek, bu ilim ve kültürü aramak ve nerede olursa oraya gitmek ve onunla dolu olma zorundadır. Türk sosyal hayatında kadınlar ilim, kültür ve diğer hususlarda erkeklerden katiyen geri kalmamışlardır, bilhassa daha da ileriye gitmişlerdir. " demiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.