AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN "Kızılay Haftası" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN

29 Ekim/04 Kasım Kızılay Haftası

Türk Kızılay'ı savaş alanında yaralanan veya hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeden yardım etmek amacıyla 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adı ile kurulmuştur.

 1877 yılında "Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti", 1923 yılında "Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti", 1935 yılında "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve son olarak 1947 yılında günümüzde de kullanılan "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önderimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa ATATÜRK vermiştir.

Kızılay Haftası; Türk Kızılay'ı tarafından Türkiye genelinde bulunan tüm şubeleri, okullar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 29 Ekim ? 4 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Türkiye genelinde Türk Kızılay'ı ve tüm şubeleri tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanan Kızılay Haftası; Türk Kızılay'ının kuruluş amacına uygun yürüttüğü insani yardım faaliyetlerini öğrenciler, gençler ve kamuoyuna anlatmaktadır. Ayrıca Türk Kızılay'ının gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerine yönelik farkındalık da yaratılmaktadır.

Kurulduğu 1868 yılından bu yana hiçbir ayrım gözetmeksizin insanların acısını dindirmek ilkesiyle hareket eden Kızılay, toplumsal dayanışma ve sosyal refahı arttırmak, muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi görevlerin yanı sıra kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında da faaliyet göstermektedir.

Türk Kızılay'ı; Türkiye ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanında olan kuruluştur.

Türk Kızılay'ının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin büyüklüğüne yakışır hizmetleri, hayırsever vatandaşlarımızın da katkılarıyla sürdüreceğine yürekten inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, "Kızılay Haftası" nı en içten duygularımla kutluyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.