AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN' ın "Erzurum Kongresi" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN' ın

23 Temmuz/07 Ağustos Erzurum Kongresi

Bugün; "Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz" kararıyla, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 103. yıl dönümü.

Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının, Türk milletinin istikbali ve istiklâli için verdiği büyük mücadelenin en önemli adımlarında birisi olan Erzurum Kongresi'nde, Türk Milletinin milli birliği ve bağımsızlığı adına çok önemli kararların alınmıştır.

Bunlar:

* Milli sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür. Birbirinden ayrılamaz.

* Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı Osmanlı Hükümeti'nin iş yapamaz duruma gelmesi halinde, millet topyekün kendisini savunacak ve direnecektir.

* Vatanı korumaya ve istiklali elde etmeye İstanbul Hükümeti muktedir olamadığı takdirde, bu gayeyi gerçekleştirmek için geçici bir hükümet kurulacaktır. Bu hükümet üyeleri milli kongrece seçilecektir. Kongre toplanmamışsa, bu seçimi Heyet-i Temsiliye yapacaktır.

* Kuvayi Milliye'yi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak temel prensiptir.

* Manda ve himaye kabul olunamaz.

* Milli Meclis'in derhal toplanmasını ve hükümet işlerinin Meclis tarafından kontrol edilmesini sağlamak için çalışılacaktır.

* Milletimiz çağdaş gayelerin büyüklüğüne inanır ve teknik, sınai ve iktisadi durumumuzu ve ihtiyacımızı takdir eder.

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli adımlarından birini oluşturan Erzurum Kongresi'nin 103. yıldönümünde, başta büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını sevgi, saygı ve minnetle yâd ediyoruz.

 

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.