AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN, "Malgaç Baskını (16-06-1919)" ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN,

MALGAÇ BASKINI (16 Haziran 1919)

 

"Malgaç Baskını, Yörük Ali Efe ve arkadaşlarının 16 Haziran 1919 tarihinde Sultanhisar ile Atça arasındaki Malgaç deresinin üstünden geçen Osmanlı'nın ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolu üzerindeki Malgaç demiryolu köprüsü yanındaki Yunan Karakoluna yaptıkları baskındır. Baskın sonunda karakol tümüyle imha edilmiş, cephane ve erzaklar ele geçirilmiştir. Batı ve Güney Anadolu'da düzenli, bilinçli ve milli şuurla düşmana yapılan bu baskın Kurtuluş Savaşı'nın bilinen ilk baskını olarak kabul edilmektedir."

Yörük Ali Efe ve arkadaşları 16 Haziran 1919'da Sultanhisar ile Atça arasındaki bölgede bulunan Malgaç Demiryolu Köprüsü yanında konuşlanan Yunan kuvvetlerine ait karakola baskında bulunur.

 

Bu baskın ayrıca bölgede 3 yıl boyunca sürecek ve zaferle sonuçlanacak olan Yunan'a karşı dirilişi ateşleyen ilk baskındır.

 

Baskının başarılı olmasıyla bölgedeki halkın kendine güveni geldi ve edinilen başarı sadece sayısal olarak değil, yerel direnişin örgütlenmesinde ve giderek milli direnişe dönüşmesinde öncü bir rol oynamış olmasıdır.

 

Malgaç Baskını sonrasında bölgede pek çok direniş hareketleri başlamış ve zeybekler kendi bölgelerinde zeybek sancağı açarak kızan toplamış ve işgale karşı direnişe başlamıştır.

 

Tarihe Malgaç Baskını olarak geçen bu baskın sonrasında, milli kuvvetlerin teşkilatlanması da hızlanmış, Kuvayı Milliye taraftarlığı hareketi çoğalmaya başlamış ve aynı zamanda da sivil halka çeşitli işkenceler etmekte olan işgalcilerin bu hareketlerini de azaltmıştır.

 

Milli Mücadele günlerinde, milletimizin milli ruhunu diriltmeyi başarmış bir milli hamle olan Malgaç Baskınına; Yüzbaşı Ahmet Bey, Topçu Mülazımı Şükrü Bey (Şükrü Oğuz Alpkaya), Mülazım evveli Kadri Bey, Piyade Mülazım evvel Hasan Zekai Bey, İhtiyat Topçu Mülazım Necmettin Bey, Yörük Ali Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe, Habibin Ali Efe, Gurbetin Ali Efe, İsabeylili Ese Efe, Orhaniyeli Kara Durmuş Efe, Sancaktarın Ali Efe, Dokuzun Mehmet Efe, İmamköylü Çete Ayşe Efe, Mesutlulu Mestan Efe, Adagideli Âlim Efe, Kütahyalı Recep Çavuş, Tavaslı Teke İmam Oğlu Mustafa, Mergümeli Ali ile birlikte Asaf Gökbel, Asteğmen Necmettin Bey, Giritli Memduh Bey, Kınalı Dokuz Efe, Gülbayram gibi gönüllüler ve zeybek kızanlarımız da  katılmıştır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Malgaç Baskını'mızın 103.yıl dönümünde  kahramanlarımızı şükran, saygı ve minnetle yâd ediyorum...

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.