AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN, "22 Mart Dünya Su Günü " ile ilgili mesaj yayımladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN,

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

Dünya su günü, her sene 22 Mart'ta gerçekleştirilen, 1993 yılında BM tarafından ilan edildiğinden beri kutlanan özel bir gündür. BM üyeleri, sivil toplum kuruluşları, çevreciler ve ilgili kamuoyu tarafından suyun önemi konusuna, temiz su problemlerine dikkat çekilmesi ve içilebilir su kaynaklarının artırılması gibi konuların gündeme gelmesi için sunulan çözümlerden bir tanesidir. Her üç yılda bir su ile ilgili düzenlenen küresel bir etkinlik olarak Dünya Su Konseyi gerçekleşmektedir. Bu konsey artan su krizini, sosyal ve ekonomik gelişmelerin su ile ilişkisi gibi durumları inceler. Dünya su konseyi 2009'da ülkemizde, İstanbul şehrinde düzenlenmiştir. Konseye olan katılım dünya su günü önemi ile ilgili farkındalığı da arttırmıştır.

İklim değişikliğiyle kapıyı çalan susuzluk ve kuraklığa dikkat çekilerek, suyun değerinin anlaşılmasının aciliyeti söz konusudur.

Dünyadaki toplam 1,4 milyar kilometreküp suyun yüzde 97,5'i okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su, yüzde 2,5'i ise nehir ve göllerde tatlı su olarak yer alıyor. Az olan tatlı su kaynaklarının da yüzde 90'ı kutuplarda ve yer altında bulunuyor. Aşırı nüfus artışı, kontrolsüz sanayileşme, plansız kentleşme ve kirlilik, zaten sınırlı olan su kaynakları üzerindeki baskıyı giderek artırmakta, etkileri hissedilir derecede artan küresel ısınma ve iklim değişikliği de tatlı su kaynakları üzerinde ilave strese sebep olmaktadır.

Bu vesileyle de tüm vatandaşlarımızı su israfına karşı bilinçli su tüketimine davet ediyor "22 Mart Dünya Su Günü "nün bu farkındalığımızı daha da artırmasını diliyorum.

Küresel su sorununa karşı su kaynaklarımızın iyi yönetimini ve sürdürülebilirliğini sağlamak en öncelikli görevimiz. Gelecekte oluşabilecek risklere karşı bugünden önlemimizi alalım, suyumuzu verimli kullanalım. Dünya Su Günü kutlu olsun!

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.