AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Bugün; Aziz Türk Milletinin ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 107. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü'nü idrak etmenin haklı onurunu ve gururunu yaşamaktayız.

Çanakkale Zaferi; dünyada bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve etkin bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının zirveye ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur.

19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk "Süngü tak" emrini vererek yıllarca aziz Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olan "Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir." sözlerini söylemiştir. Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük siper savaşı başlamış ve uzun süren mücadeleler sonrasında ise bugün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük bir zafer kazanılmıştır.

Ordumuzun Çanakkale'de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı ve başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu eşsiz mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlarımız, askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasına yansıması sebebiyle de dünya savaş tarihinde örneği bulunmayan bir olaydır. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin bütün engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Aziz Türk milleti bu zaferle, arka arkaya gelen acı olayların tesiriyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazanmıştır.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, cennet vatan topraklarımızı canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yad ediyoruz. Kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve aziz Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bundan hiç kimsenin en küçük bir şüphesi olmasın.

Bu vesileyle, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta ebedi Başkomutanımız, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye katılan, ordumuzun kahraman mensuplarını, onları her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletimizi ve cennet vatanımız uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.