AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın 12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan ÖZCAN'ın 12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü Mesajı

İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101. yıldönümünü gururla kutluyoruz. "İstiklal Marşımız, bağımsızlık aşkının, imkansızlıklar içerisinde milletimizin gösterdiği büyük kahramanlığın, milli değerlerimizi ve ideallerimizi yansıtan azim ve fedakarlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. İstiklal Marşımız, milli birlik ve beraberliğimizin mutabakat belgesidir."

İstiklal şairimiz M.Akif ERSOY, Türk Milleti'nin Bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan sevdasını  bir defa daha adeta dünyaya haykırmıştır. Milletimizi esaret altına almak isteyen güçlere karşı, madde ve manada verdiği top yekûn savaş ile esaretten kurtuluşunu ve bağımsızlığa olan tutkusunu destanlaştırdığı İstiklal Mücadelemiz, vatan şairimiz M. Akif Ersoy'un ölümsüz mısralarıyla Kahraman Türk Askerine atfen İstiklal Marşı'nda hayat bulmuştur.

İstiklal Marşı, yine kendi ifadesiyle: " Doğduğumdan beridir aşığım İstiklâle, Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale" mısralarında ifadesini bulan Yüce Türk Milletinin bağımsızlık inancının, tüm imkânsızlıklara rağmen gösterdiği büyük fedakârlık ve kahramanlıklarının mısralara dökülmüş sembolüdür.  Milletimizin hiçbir esaret ve dayatmaya boyun eğdirilemeyeceğinin haykırışı, Milli birlik ve beraberlik ruhu ile aşamayacağı hiçbir şeyin olmadığını gelecek nesillere aktaran bir belgesidir.

Çanakkale destanıyla başlayan, Kurtuluş Savaşı'yla taçlanan Yüce  Türk Milletinin ruhunu yansıtan İstiklâl Marşımız, kalemle değil imanla yazılmıştır. Her harfinde İstiklal mücadelesinin yansımasını yaşadığımız satırlar, Akif'in iman dolu göğsünden hepimize  sirayet eder. Okuduğumuz her mısrada şehitlerimizin kanıyla damgalanan, her toprağından şüheda fışkıran bu  aziz vatanın evlatları olarak bizler, bugün, o ruhu ilelebet muhafaza edip gelecek nesillere nakış nakış  işleyeceğiz. Vatanımızın, milletimizin, devletimizin payidar olmasına bu ruh yol gösterici  olacaktır.

İstiklal mücadelemizin taçlandığı, İstiklal Marşımızın kabulünün  101.yıl dönümünde, beklenen "Asım'ın Nesli" olarak aynı ruhla yine etrafımızı saran çelik zırhlı duvarları bir bir yıkacağız. Tek dişi kalmış canavarlara karşı yurdumuzu alçaklara uğratmayarak gerekirse göğsümüzü tekrar siper etmekten geri durmayacağız.

Bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşımızın kabulünün 101. Yılında Vatan Şairimiz M. Akif Ersoy başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle yâd ediyor, bu yüce millete kefen biçmeye çalışanlara karşı her zamanki gibi aynı tavrı göstereceğimizi ilan ediyor, ecdadımıza layık olmak için tüm gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz. 

Bu vesile ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını,İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u,ebediyete irtihal eylemiş tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet,şükran ve minnetle anıyorum. 

"Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın!"

Hakan ÖZCAN 

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.