AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN'ın "Mehmet Akif Ersoy'un Vefatının 85. Yıldönümü" ile ilgili mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Hakan ÖZCAN'ın

Mehmet Akif Ersoy'un Vefatının 85. Yıldönümü

Her milletin tarihinde derin izler bırakmış önemli şahsiyetleri bulunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy da Türk milletinin tarihinde ve gönlünde taht kurmuş büyük bir şahsiyettir.

Şiirleriyle tanınan Mehmet Akif Ersoy, 20'nci yüzyılın başında Osmanlı toplumunun ve İslam dünyasının sorunlarını, sıkıntılarını gerçekçi bir açıdan şiirlerine yansıtmış ve çözüm yollarını göstermiştir.

Mehmet Akif'in eserlerinde ve kişiliğindeki en belirgin fikri yapı onun çağdaş bir İslamcı şair oluşudur. Batı kültürü ile etkileşimi kabul etmiş, ancak hem batıya hem de doğuya özenmeye karşı çıkmıştır.

Mehmet Akif Ersoy, ülkeyi yükseltecek ve milletimize ümit olacak bir nesil yetiştirmek istemiştir. Şiirlerinde işlediği ümit neslinin adını "Asım'ın nesli" koymuştur. Asım; Akif'in yetiştirmek istediği, imanlı, inançlı, ahlaklı, dava sahibi, gayretli, idealist, ümit neslini sembolize etmiştir. 1915'te Çanakkale'de işgalci İngiliz ve Fransız ordularını durduran ve bütün dünyaya "Çanakkale geçilmez!" gerçeğini kabul ettiren bu nesildir. "Çanakkale Şehitlerine" şiirinde Mehmet Akif, Asım'ın nesli için şöyle der: "Asım'ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek; İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek!"

Mehmet Akif Ersoy, ülkenin geçirdiği zor zamanlarda ümidini yitirmemiş, konuşmaları ve eserleri ile Milletimize ümit vermiştir. Anadolu'yu şehir şehir dolaşmış, milletimize milli mücadele şuur ve heyecanı vermiştir. Ümitsizliğe düşülmemesi gerektiğini şu sözlerle ifade etmiştir: "Âtiyi (gelecek) karanlık görerek azmi bırakmak, Alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak!"

Bugün bizlere düşen görev; milli birlik ve beraberliğimizin temel unsurlarını, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu, vatan ve bayrak sevgisini, mücadeleci ruhunu en iyi biçimde tasvir eden büyük dava adamı Mehmet Akif Ersoy'u ve eserlerini iyi anlamak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 85.  yıldönümünde şair, hatip, milletvekili, fikir adamı ve İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Hakan ÖZCAN

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sk. No17 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 - 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.