AYDIN EFELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Sayın Cüneyt KARADEMİR'in "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" ile ilgili mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Sayın Cüneyt KARADEMİR'in

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü 

BM Genel Kurulu'nun 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini kabul etmesi, insan haklarının uluslararası düzeyde korunmasına yönelik önemli ilk adımı olması nedeniyle, 10 Aralık tarihi 73 yıldır bütün dünya ülkelerinde "İnsan Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde, ırk, renk, din, cinsiyet, dil, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğum veya diğer statüler sebebiyle ayrımı gözetmeksizin herkesin doğal insan haklarına sahip olduğunu ilan eden İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 500'den fazla dile çevrilerek, dünyanın en çok çevrilen belgesi unvanına sahip olmuştur.

Atalarımız, insanın ve tabiatta bulunan varlıkların birbirini tamamladıklarının farkına varmışlar. Her canlıya, her varlığa ayrı ayrı değerler vererek saygı göstermişlerdir. İnsanla beraber bu varlıkların da devamına özen göstermişlerdir. Aynı düşünceler dini kültürümüzle de güçlendirilmiştir. Uygur şehirlerinin kalıntılarında, çeşitli dinlere ait tapınakların yan yana bulunması, yönetimin Hakan etrafında Boy Beylerinden oluşan bir danışma meclisine dayalı olması, İslam'dan önceki toplumlarımızda insana karşı geniş bir hoşgörü ortamının varlığını ortaya koymaktadır. İslam'dan sonrada bu yapı istişare meclisi niteliğindeki Divan ile varlığını geliştirerek sürdürmüştür.

Ülkemiz, tarihi ve kültürel temelinde yatan ilkelere bağlı kalıp, onları içinde bulunduğu çağın ihtiyaçlarına göre geliştirecek, İnsan Hakları konusunda hep örnek olarak gösterilen bir ülke olacaktır.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun.

Cüneyt KARADEMİR

İlçe Milli Eğitim Müdürü V.

Efeler Mah. 2275 Sk. No 2 Efeler / AYDIN - 0(256) 215 01 31 0(256) 215 01 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.